Πρόσκληση για ενημέρωση γονέων, εκπαιδευτικών και κάθε ενδιαφερομένου για τον περιφερειακό διαγωνισμό ρομποτικής Πελοποννήσου FLL CHALLENCE SUBMERGED℠ SEASON

Η Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Σπάρτης στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών δράσεων προσκαλεί γονείς, εκπαιδευτικούς και κάθε ενδιαφερόμενο για ενημέρωση σχετικά με τον Περιφερειακό Διαγωνισμό Ρομποτικής FLL CHALLENGE SUBMERGED℠ SEASON, που πρόκειται να συνδιοργανώσει με τον εκπαιδευτικό οργανισμό EDUACT για το σχολικό έτος 2024-2025. Ο διαγωνισμός αυτός απευθύνεται σε παιδιά ηλικίας 9 – 16 ετών.

Η ενημέρωση θα πραγματοποιηθεί από τον Σαγιάννη Δημήτριο, Διευθυντή της Δημόσιας Κεντρικής Βιβλιοθήκης Σπάρτης, τη Δευτέρα 21 Οκτωβρίου 2024 και ώρα 17:00-19:00, στο τμήμα τεχνολογίας Sparti TechLab της Δημόσιας Κεντρικής Βιβλιοθήκης Σπάρτης, στο ισόγειο του κτιρίου της Βιβλιοθήκης, Λυκούργου 135, Τ.Κ 23100 Σπάρτη.

Το FIRST® LEGO® League Challenge εισάγει την επιστήμη, την τεχνολογία, τη μηχανική και τα μαθηματικά (STEM) σε παιδιά ηλικίας 9-16 ετών μέσω διασκεδαστικής, συναρπαστικής, πρακτικής μάθησης. Οι συμμετέχοντες αποκτούν πραγματική εμπειρία επίλυσης προβλημάτων μέσω ενός καθοδηγούμενου, παγκόσμιου προγράμματος ρομποτικής, βοηθώντας τους σημερινούς μαθητές και εκπαιδευτικούς να χτίσουν μαζί ένα καλύτερο μέλλον.

Η θεματική της νέας σεζόν 2024-2025 εξετάζει τον ρόλο που παίζει το STEM και οι δεξιότητες συνεργασίας στην εξερεύνηση της ζωής στον βυθό των ωκεανών. Παράλληλα, οι ομάδες θα προσπαθήσουν να καινοτομήσουν και να συνδράμουν στην προσπάθεια διατήρησης καθαρών ωκεανών.

Το χρονοδιάγραμμα του διαγωνισμού παρουσιάζεται στον παρακάτω πίνακα:

Χρονοδιάγραμμα FLL Challenge Ημερομηνία διεξαγωγής
06 Αυγούστου 2024 Έναρξη της σεζόν
Σεπτέμβριος – Νοέμβριος 2024 Προωθητικές Δράσεις
Νοέμβριος 2024 Coach Seminars
Δεκέμβριος 2024 Κλείσιμο Εγγραφών, Experts Seminar
Ιανουάριος 2025 Kick Off Event
Φεβραυάριος – Μάρτιος 2025 Περιφερειακόί Διαγωνισμοί
Μάρτιος 2025 FIRST® LEGO® League Challenge Final (Θεσσαλονίκη)

Η ενημέρωση για τον διαγωνισμό περιλαμβάνει τα εξής:

• Ενημέρωση σχετικά με τη διεξαγωγή του διαγωνισμού σεζόν 2024-2025, SUBMERGED℠ SEASON
  • Θεματική ενότητα του διαγωνισμού κατά τη διάρκεια της σεζόν 2024-2025, SUBMERGED℠ SEASON και τον ρόλο που παίζει το STEM και οι δεξιότητες συνεργασίας στην εξερεύνηση της ζωής στον βυθό των ωκεανών.
  • Δημιουργία και συντονισμός ομάδων
  • Παρουσίαση πίστας για το ROBOTGAME
  • Παρουσίαση παραδειγμάτων προγραμματισμού και σχεδιασμού ρομπότ

Για τη διεξαγωγή του διαγωνισμού σεζόν 2024-2025, SUBMERGED℠ SEASON η Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Σπάρτης πρόκειται να διαθέσει τον απαραίτητο εξοπλισμό εκπαιδευτικής ρομποτικής για 12 σχολεία της Λακωνίας.

Λόγω των περιορισμένων θέσεων απαιτείται εγγραφή στον ακόλουθο σύνδεσμο:

Περισσότερες πληροφορίες για τον διαγωνισμό μπορείτε να δείτε στην επίσημη ιστοσελίδα του διαγωνισμού https://firstlegoleague.gr/ και να ενημερωθείτε επικοινωνώντας με τη Βιβλιοθήκη στο τηλέφωνο: 27310 26853 τις εργάσιμες ημέρες και ώρες [Τρίτη, Πέμπτη, Παρασκευή 08:00 – 14:30 και Δευτέρα, Τετάρτη 11:30 – 19:00].

Ωράριο λειτουργίας

Από 01 Οκτωβρίου έως 31 Μαϊoυ

Δευτέρα : 11.30 π.μ. – 7.00 μ.μ.
Τρίτη: 7.00 π.μ. – 2.30 μ.μ.
Τετάρτη: 11.30 π.μ. – 7.00 μ.μ.
Πέμπτη: 7.00 π.μ. – 2.30 μ.μ.
Παρασκευή: 7.00 π.μ. – 2.30 μ.μ.

ΣΑΒΒΑΤΟ, ΚΥΡΙΑΚΗ & ΑΡΓΙΕΣ

Κλειστά