FLEX is on the road 04 Οκτωβρίου 2023, στη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Σπάρτης

FLEX is on the road 🚗 … και δε θα μπορούσαν να λείπουν από τις επισκέψεις μας τα American Spaces σε πολεις τις Ελλάδας! Θα είμαστε εκεί να μιλήσουμε για το FLEX Program, την ευκαιρία σας να ζήσετε και να πάτε σχολείο για μια σχολική χρονιά στην Αμερική, με πλήρη υποτροφία. 🇺🇸

Το πρόγραμμα Future Leaders Exchange (FLEX) συνεχίζει να προσφέρει σε μαθητές και μαθήτριες από την Ελλάδα την ευκαιρία να λάβουν πλήρη υποτροφία για να περάσουν στις Η.Π.Α. ένα ακαδημαϊκό έτος, να φιλοξενηθούν από οικογένεια υποδοχής και να φοιτήσουν σε ένα αμερικανικό σχολείο.
Η επιλογή των μαθητών/τριών γίνεται μέσω ενός αξιοκρατικού δωρεάν διαγωνισμού που είναι ανοιχτός σε όσους/όσες πληρούν τα παρακάτω κριτήρια, καθώς και σε μαθητές/τριες με αναπηρία:

1. Φοιτούν στη Γ’ Γυμνασίου ή στην Α’ Λυκείου KAI έχουν ημερομηνία γέννησης από 15 Ιουλίου 2006 έως 15 Ιουλίου 2009.
2. Έχουν γενικό μέσο όρο βαθμολογίας ίσο ή μεγαλύτερο του 13,1/20.
3. Έχουν γνώση της αγγλικής γλώσσας.
4. Είναι Έλληνες πολίτες και δικαιούνται διεθνές διαβατήριο.
5. Πληρούν τις προϋποθέσεις για να τους χορηγηθεί βίζα για τις Η.Π.Α

Το πρόγραμμα FLEX, αποκλειστικά χρηματοδοτούμενο από το Υπουργείο Εξωτερικών (U.S Department of State) των Η.Π.Α., οργανώνεται από το μη κερδοσκοπικό οργανισμό Αμερικανικά Συμβούλια για τη Διεθνή Εκπαίδευση και από το 1993 έχει προσφέρει περισσότερες από 29.000 υποτροφίες σε μαθητές και μαθήτριες από 21 χώρες της Ευρώπης και Ευρασίας. Στην Ελλάδα πραγματοποιήθηκε πρώτη φορά το 2019 και υλοποιείται με την υποστήριξη του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

🔹ΣΠΑΡΤΗ | 04/10, 18:00 – Sparti TechLab , Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Σπάρτης (ΔΚΒΣ)

Οι αιτήσεις για το FLEX είναι ανοιχτές μέχρι 10 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ! Apply now ( περισσότερα στο greece.americancouncils.org).

#FLEXProgram #flexgreece #sxoleio #ExchangeOurWorld #usa #exchangestudent #paideia #EducationUSA #gymnasio #lykeio #americanspaces

Φόρμα Εγγραφής: https://bit.ly/flexsparti

Ωράριο λειτουργίας