Δελτίο Τύπου Πανελλήνιος Τελικός Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής FIRST® LEGO® League Challenge

Δελτίο Τύπου Πανελλήνιος Τελικός Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής FIRST® LEGO® League Challenge

Το Σάββατο 9 και την Κυριακή 10 Μαρτίου 2024, διεξήχθη ο Πανελλήνιος Τελικός του Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής Έρευνας και Καινοτομίας FIRST® LEGO® League (ηλικίες 9 – 16) στην ΔΕΘ – HELEXPΟ.Ανάμεσα σε 56 κορυφαίες ομάδες που προκρίθηκαν με επιτυχία στην κατηγορία FIRST® LEGO® League Challenge από τους Περιφερειακούς σε Αθήνα, Ρόδο, Γιάννενα, Κρήτη, Σπάρτη, Βόλο, Ξάνθη και Θεσσαλονίκη, τρεις ομάδες εκπροσώπησαν την Σπάρτη.

Οι ομάδες είναι:

  • C3161 Northside (με προπονητή τον κ. Μπόμπα Κωνσταντίνο),
  • C3169 ARTech και
  • C3150 LEGOBOOM

Η εμπειρία ήταν μοναδική για όλα τα παιδιά σε μια τόσο μεγάλη διοργάνωση που υλοποιήθηκε από τον εκπαιδευτικό οργανισμό EDUACT και διεξήχθη με την Έγκριση του Υπουργείου Παιδείας Θρησκευμάτων και Αθλητισμού (Φ15/ 133790/Δ2), με τη συμμετοχή περισσότερων από 1.000 παιδιών, προπονητών και εθελοντών.

Η ομαδα C3150 LEGOBOOM κατόρθωσε να κερδίσει τη δεύτερη θέση στο βραβείο Breakthrough Award!!!

Βραβεία και προκρίσεις στα Παγκόσμια πρωταθλήματα για το FIRST® LEGO® League:

Rising All-Star Award

C3034 ROBOFROGS

C3151 SmegoBots

C3085 Power Rangers

Innovation Project Award

C3041 talodia

C3031 ROBO+ART(ήσεις)

C3163 BOB by FutureLab

Core Values Award

C3042 BoomBots

c3064 Robothood

C3058 LEGO PIGS

Breakthrough Award

C3009 Dotbots X Botmakers

C3150 LEGOBOOM

C3024 R^2

Robot Design Award

C3018 RdisT

C3076 FRT

C3047 RoboticAlienz

Engineering Excellence Award

C3012 The Inventors

C3046 Healthy Φαγανούληδες

C3111 TechSiti(a)


Robot Performance Award

C3001 iRobot

C3014 SCRAPS by FutureLab

C3045 ESCAPERS

Knock out Robo Cup

C3001 iRobot

C3014 SCRAPS by FutureLab

C3045 ESCAPERS

Motivate Award

C3035 Broken Gears

C3027 SmartBricks

C3025 RoboMechanics

Παρακάτω αναγράφονται οι 12 καλύτερες ομάδες βάσει τελικής κατάταξης, εκ των οποίων οι 6 προκρίνονται σε παγκόσμιους Διαγωνισμούς:

1. C3050 Ι. Τσιαμούλης

2. C3053 RobotExperts

3. C3015 NROBOGEN

4. C3041 talodia

5. C3014 SCRAPS by FutureLab

6. C3045 ESCAPERS

7. C3031 ROBO+ART(ήσεις)

8. C3047 RoboticAlienz

9. C3042 BoomBots

10. C3001 iRobot

11. C3012 The Inventors

12. C3163 BOB by FutureLab

Βραβεία Προπονητών:

Αναστασία Κορομπίλη

Αμαρυλλίς Τσιούπρου

Νεφέλη Μπιρμπάκου

Πολυμεσικό υλικό

https://www.flickr.com/photos/eduact/albums/72177720315451419/with/53587175639
https://www.flickr.com/photos/eduact/albums/72177720315357618/
https://www.flickr.com/photos/eduact/albums/72177720315429685


Ωράριο λειτουργίας

ΔΕΥ – ΤΡΙ – ΠΕΜ – ΠΑΡ

8.00 π.μ. – 2.30 μ.μ.

ΤΕΤΑΡΤΗ

11.30 π.μ. – 19.00 μ.μ.

ΣΑΒΒΑΤΟ

8.00 π.μ. – 2.30 μ.μ.

ΚΥΡΙΑΚΗ & ΑΡΓΙΕΣ

Κλειστά