Αναζητήστε όλα τα εκπαιδευτικά προγράμματα της Βιβλιοθήκης Σπάρτης

Τα παιδιά παίζουν με τις μάσκες

Η Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Σπάρτης σε συνεργασία με την Δάφνη Μάρτιν (Ζαφειράκου), Υπεύθυνη της πρωτοβουλίας «Αγκαλιάζουμε τα Μνημεία μας στη Σπάρτη» του Πανεπιστημίου Γέιλ (Yale) και την Εφορεία Αρχαιοτήτων Λακωνίας θα πραγματοποιήσει το εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο:

«Τα παιδιά παίζουν με τις μάσκες».

Το πρόγραμμα αυτό εντάσσεται στο εθελοντικό πρόγραμμα «Αγκαλιάζουμε τα Μνημεία μας στη Σπάρτη» του Πανεπιστημίου Γέιλ (Yale) –Τμήμα Κλασσικών Σπουδών και Τμήμα Ελληνικών Σπουδών-.

Το πρόγραμμα αυτό απευθύνεται σε παιδιά ηλικίας 9 – 12 ετών και θα πραγματοποιηθεί στο Αρχαίο θέατρο της Σπάρτης σε δύο συναντήσεις η καθεμιά με την ίδια σύνθεση παιδιών τις ακόλουθες ημερομηνίες:

Δευτέρα 15 Ιουλίου 2019,  09:00 π.μ. - 11:00 π.μ.  και
Τρίτη 16 Ιουλίου 2019, 09:00 π.μ. - 11:00 π.μ.

Το πρόγραμμα θα υλοποιηθεί από τη Δάφνη Μάρτιν (Ζαφειράκου), Υπεύθυνη της πρωτοβουλίας «Αγκαλιάζουμε τα Μνημεία μας στη Σπάρτη» του Πανεπιστημίου Γέιλ (Yale), τη Γιάννα Κατσουγκράκη, Αρχαιολόγο της Εφορείας Αρχαιοτήτων Λακωνίας και τη Νάντια Σκιαδά, Εκπαιδευτικό-Εικαστικό.

Όσα παιδιά επιθυμούν να συμμετάσχουν στο ως άνω πρόγραμμα, μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή στη Γραμματεία της Βιβλιοθήκης όλες τις εργάσιμες ημέρες και ώρες λειτουργίας της ή να συμπληρώσουν τη φόρμα συμμετοχής:

Λόγω των ειδικών απαιτήσεων του προγράμματος μπορούν να συμμετάσχουν το ανώτερο 20 παιδιά.

Θα τηρηθεί αυστηρά η σειρά προτεραιότητας.

Περισσότερες πληροφορίες στα τηλέφωνα 2731026853 και 2731021180 τις εργάσιμες ημέρες και ώρες λειτουργίας της Βιβλιοθήκης, καθώς και στις διευθύνσεις:

www.nikiforos.edu.gr

www.facebook.com/dkbspartis

Σας ενημερώνουμε ότι από 6 Νοεμβρίου 2021, και σύμφωνα με την υπ’ αριθμ. Δ1α/ΓΠ.οικ.69136 ΚΥΑ (ΦΕΚ 5138/Β/5-11-2021), για λόγους αποφυγής διάδοσης του κορωνοϊού, η είσοδος στη Βιβλιοθήκη επιτρέπεται με την επίδειξη:

1. ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ Ή ΑΛΛΟΥ ΕΓΓΡΑΦΟΥ ΤΑΥΤΟΠΡΟΣΩΠΙΑΣ.
2. ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟΥ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΥ ή ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟΥ ΝΟΣΗΣΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ ή ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ ΑΡΝΗΤΙΚΟΥ RAPID TEST (48 ωρών) ή ΑΡΝΗΤΙΚΟΎ PCR (72 ωρών).

Τα παιδιά από 4 έως και 17 ετών, μπορούν να επιδεικνύουν βεβαίωση αρνητικού αυτοδιαγνωστικού ελέγχου (self-test 24 ωρών).
Τα υπόλοιπα μέτρα λειτουργίας της Βιβλιοθήκης εξακολουθούν να είναι σε ισχύ.