Φιλολογική βραδυά αφιερωμένη στη μνήμη του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη

Εξαιρετική επιτυχία σημείωσε η φιλολογική βραδυά αφιερωμένη στη μνήμη του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη, που συνδιοργάνωσαν η Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκλη Σπάρτης, το Μουσικό Σχολείο, η Λέσχη Ανάγνωσης Σπάρτης και ο Σύλλογος Φίλων της Βιβλιοθήκης Σπάρτης την Κυριακή 3 Ιανουαρίου 2016.

Την εκδήλωση, που παρά την μεγάλη κακοκαιρία, παρακολούθηκε με ιδιαίτερο ενδιαφέρον πλήθος φίλων του «Αγίου» των Νεοελληνικών Γραμμάτων, προλόγισε ο κ. Κ. Τζανετάκος. Αποσπάσματα από τα έργα του Παπαδιαμάντη Το Χριστόψωμο, Ο Αμερικάνος και Τα Πτεόεντα δώρα, διάβασαν κατά σειρά η κυρία Πόπη Χριστάκου, η κ. Ελένη Καραγιαννοπούλου και ο κ. Δημήτρης Κατσαφάνας. Τα διαλογικά μέρη των διηγημάτων απέδωσαν τα μέλη της Ερασιτεχνικής Θεατρικής Ομάδας Λακωνίας Χάρις Γάγκα, και Θεανώ Καργάκου καθώς και ο κ. Διαμαντής Μανεσιώτης.

Τα κείμενα του Παπαδιαμάντη διάνθισαν με μουσική του Πέτρου του Πελοποννήσιου και με παραδοσιακά οργανικά μέλη ο πατέρας Ιώβ Κουμούτσης (βιολί) και η Κατερίνα Πάτσιου (κανονάκι).

Στο τέλος ο μαθητής του Μουσικού Σχολείου Σπάρτης, Παναγιώτης Γρίβας ερμήνευσε εξαιρετικά το τραγούδι Άγγελε που φέρνεις δώρα της Αναστασίας Κόκκινου, εμπνευσμένο από το διήγημα Τα Πτερόεντα δώρα.

Δημοσιεύτηκε από Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Σπάρτης (ΔΚΒΣ) στις Πέμπτη, 7 Ιανουαρίου 2016

© 2016 Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Σπάρτης. All Rights Reserved. Designed By www.dspixel.com